Co mi studium na KTF (zatím) dalo (aneb pokus o rozptýlení mlhy)?

Pokud nevíte, o co se jedná, KTF UK zachvátil spor, který se dostal i do médií (viz např. echo24.cz nebo seznamzpravy.cz). Následující příspěvek si klade za cíl poskytnout můj osobní názor na to, čím mi dosavadní studium na KTF UK přispělo a taktéž odůvodnit můj podpis pod níže uvedeným vyjádřením.

Co mi studium na KTF (zatím) dalo?

Prohloubení víry. “Víra a rozum jsou jako dvě křídla, jimiž se lidský duch pozvedá k nazírání pravdy” (Fides et Ratio). Zdravá víra se nebojí reflexe a prohloubení, které vede k růstu. Studium teologie mé víře jednoznačně pomohlo, očistilo ji a pozvedá mě blíže k nazírání pravdy.

Společenství. Možná to zvenčí vypadá, že fakulta je rozhádaná, ale z mé zkušenosti zde narazíte na skvělý lidi (a to z různých oborů), kteří se nebojí diskutovat, sdílet, svěřit. Vzpomínám na setkání na přednáškách, u piva, v kině…

Rozhled. Ve výsledku jsem rád za přednášky filosofie, starých jazyků, historie a samozřejmě různých teologických disciplín. Ne všechno mě bavilo a ne ve všem jsem exceloval. Ale ku příkladu bavily mě jak přednášky prof. Petráčka, tak prof. Novotného (pokud tedy oba pánové přednášeli).

To je jen pár důvodů, proč je KTF ve výsledku dobrá fakulta. Nicméně právě proto se mě hluboce dotýká nekorektní debata ve veřejném prostoru. Nevím, proč někteří mají za potřebí prezentovat naši fakultu jako zpátečnickou, normalizační (přirovnání k situaci za totality mi přijde od některých až urážlivé), středoškolskou nebo naopak jako příliš liberální. Skoro to vypadá, že tato vyjádření pochází od lidí, kteří již s KTF nemají nic společného nebo nikdy nic společného neměli…

Samozřejmě, KTF UK není ideální. Chybí mi například celková koncepce a vize. I přesto si ale myslím, že je nesprávné spustit mediální lynč takového formátu.

Proto jsem se rozhodl připojit svůj podpis pod následující vyjádření: http://bit.ly/vyjadreni-ktf. Nehledám za tím žádný boj, nejedná se o žádnou formu “protipetice”. Byl bych prostě rád, když by nedocházelo k přílišnému “nafukování” a zneužívání nastalé situace.

A když už, byl bych vlastně úplně nejradši, když by se dotčení sešli na pivu a vyměnili si názory tam…

Úvodní fotografie: zeď v restauraci Billiard club Oáza.


Uveřejněno

v

od

Značky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *